Platser kvar Utsålt Utsålt Få platser kvar Få platser kvar

Få värdefulla insikter kring viktiga perspektiv inom teamforskning och kunskap kring de grundläggande byggstenarna för hållbara och effektiva team under denna heldagsutbildning.

Utbildningsdagar

Beskrivning

Forskning har visat att när medlemmar kände sig trygga att uttrycka sina tankar och känslor utan att bli dömda, resulterade det i ett mer effektivt och produktivt team (Projekt Aristotle). I den här utbildningen blandar vi teori, forskning och praktiska exempel för att visa hur man praktiskt kan använda begreppet för att skapa en bättre arbetsmiljö och effektivare team.

Definition av psykologisk trygghet (Amy Edmondson, Harvard Business School): En gemensam känsla av att det är säkert att ta risker och uttrycka sig utan att bli kritiserad, förlöjligad eller bestraffad.

Även om arbetsmiljölagstiftningen inte direkt definierar eller refererar till begreppet ”psykologisk trygghet” är det klart att många av de krav och riktlinjer som finns i föreskrifterna bidrar till en arbetsmiljö där psykologisk trygghet kan odlas. Specifikt handlar det om att skapa en arbetsmiljö där medarbetarna känner sig trygga att rapportera risker, uttrycka sina åsikter och bidra till arbetsplatsens utveckling utan att frukta förlöjligande eller bestraffning.

 

Välkommen till en halvdagsutbildning där vi förklarar vad psykologisk trygghet innebär, men lägger fokus på hur man praktiskt kan använda psykologisk trygghet. Hur kan man förbättra icke fungerande team? Hur kan man skapa effektivare och produktivare team?

 

Innehåll

  • Teori och forskning om vilken effekt psykologisk trygghet har för effektiva och välfungerande team.
  • Hur man kan använda psykologisk trygghet som ett verktyg för att stärka team och gruppkänsla.
  • Metoder och konkreta verktyg för att tydliggöra och stärka ett teams gemensamma uppdrag, motverka tystnadskultur, utveckla smarta arbetssätt och främja psykologisk trygghet i praktiken.
  • Verktyg och handlingsplaner för att vända utvecklingen i icke fungerande team.

Omfattning

1 utbildningsdag
Välj mellan digitala datum via Zoom mellan klockan 9.00-12.00.

Kurstillfällen

  • Boka direkt Boka direkt

Vill du veta mer eller passar inte något av datumen?

Anmäl ditt intresse här för vidare information om nya kunskaper.

Jag vill veta mer ›

Föreläsare

  • Anna Rosu

    Leg psykolog / Organisationskonsult

    Anna Rosu är legitimerad psykolog med 15 års erfarenhet av att arbeta med såväl individer samt medarbetargrupper. I hennes dagliga arbete ingår att stötta chefer och ledare i deras uppdrag samt att arbeta med grupp- och teamarbete med fokus på att skapa förutsättningar för god arbetsmiljö, gott samarbete, kommunikation och psykologisk trygghet för en effektiv grupp. Anna handleder medarbetar- och chefsgrupper samt utbildar, föreläser och faciliterar. Hon har även 20 års erfarenhet av att stötta och handleda chefer i bl.a komplexa personalärenden, misskötsamhet, stress, utbrändhet, rehab, alkohol etc.

Vill du veta mer?

  • Jonas Gustafsson

    Jag hjälper dig om du har några frågor om utbildningen.

    [email protected]
    0586-421 06

Anmäl dig till
kr
,
  • ,
Lägg till deltagare
Deltagare {{$index+1}}
Lägg till deltagare
Epost adress måste anges och varje delatagare måste ha en unik adress
Lägg i varukorg

Relaterade utbildningar


Lägger till i kundvagnen

  • x